Nawigacja
Strony Polecane
Zespół Szkół Katolickich

Fotografia Sieradz
www.sesyjnie.pl


Powitanie
Witamy na Stronie Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej.
Parafia posiada pomieszczenia do wynajęcia dla placówek naukowo-dydaktycznych oraz na inne cele.
Nawigacja
Artykuły » Artykuły Inne » Patronka Parafii
Patronka Parafii

Św. Urszula Ledóchowska (Julia Ledóchowska ) ur. 17 kwietnia 1865r. w austryjackiej wiosce Loosdorf. Była córką Antoniego Ledóchowskiego – polskiego oficera i Józefiny Salis - Zizers - Szwajcarki .Wyrastała w atmosferze mądrej i wymagającej miłości rodziców, wśród licznego rodzeństwa. Trójka najstarszych dzieci obrała drogę życia konsekrowanego: Maria Teresa (beatyfikowana w 1975) założyła w przyszłości Sodalicję św. Piotra Klawera, a młodszy brat Włodzimierz był generałem Jezuitów.

Gdy Julia miała 18 lat, przeniosła się wraz z rodziną do Lipnicy Murowanej, gdzie opiekowała się ubogimi i chorymi, wspomagała osierocone dzieci, przygotowała dwóch chłopców lipnickich do wstąpienia do seminarium duchownego. Trzy lata później wstąpiła do krakowskiego klasztoru urszulanek, przyjmując imię Urszula.

W 1907, otrzymawszy błogosławieństwo Piusa X i wraz z dwiema siostrami wyjechała do Sankt Petersburga, by objąć kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. Cztery lata później matkę Urszulę wydalono z Rosji, co spowodowane było wybuchem I wojny światowej. Urszula Ledóchowska udała się do Sztokholmu, a następnie do Danii.

W Skandynawii kontynuowała pracę pedagogiczną – założyła szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot po polskich emigrantach, współpracowała z założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski.

W 1920 r. petersburskie urszulanki wróciły do Polski i osiedliły się w Pniewach k. Poznania. Niedługo potem Benedykt XV zezwolił im na przekształcenie się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, mające żyć duchowością urszulańską oraz tradycją pracy wychowawczej .

17 IV 1921 r.- Na zaproszenie pań ziemianek matka Urszula. udaje się do Sieradza, gdzie wygłasza odczyt o pracy nowego Zgromadzenia. Wtedy też podejmuje decyzje objęcia i odbudowy podominikańskiego klasztoru w Sieradzu.
24 IV 1922 r. - Dominikanie sporządzają akt darowizny klasztoru sieradzkiego na rzecz Zgromadzenia SS. Urszulanek SJK.
IX 1922 r . - Rozpoczęcie pracy przy odbudowie klasztoru w Sieradzu dzięki funduszom, jakie Święta Urszula uzyskała z Francji, Danii, Szwecji, Holandii, Norwegii, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Powszechnie ceniono ją i szanowano za poświęcenie dla innych (zwłaszcza dzieci) oraz pogodę ducha. Gdy umarła podczas wizyty w Rzymie, 29 maja 1939 r. mówiono, że "zmarła święta".

W 1983 w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował matkę Urszulę, a 18 maja 2003 w Rzymie kanonizował.

20 VI 1989 zachowane od zniszczenia ciało błogosławionej Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego.

1 IX 1990 erekcja  parafii p.w. bł. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu. Jej imieniem nazwano parafie min. w Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi .

Od 2006 jest ona również patronką miasta Sieradza.. Podczas uroczystości biskup Wiesław Mering poświęcił obraz św. Urszuli Ledóchowskiej, ufundowany przez mieszkańców Miasta.

Decyzją Rady Miejskiej w Sieradzu 29 maja, dzień śmierci św. Urszuli, ustanowiony został świętem Miasta Sieradza.

ugg schuhe canada goose herren canada goose sale parajumpers jacke barbour jacke woolrich jacken ugg schweiz canada goose jacke parajumpers schweiz parajumpers outlet barbour schweiz canada goose schweiz
ZSK - nabór
Drodzy Rodzice i Uczniowie. Informujemy, że przyjmujemy zapisy do wszystkich klas ośmioletniej szkoły podstawowej, liceum i liceum dla dorosłych. Chętnych prosimy o składanie podań w sekretariacie szkoły.
Odwiedziny gości
Dziś:485
Wczoraj:3,433
W tym tygodniu:7,368
W tym miesiącu:66,779
W tym roku:679,336
Wszystkich:4,544,260